V sobotu 29.augusta začali novú súťažnú sezónu naši najmenší. Opäť sa nám podarilo zostaviť 3 tímy prípravky, ktoré budú každý víkend hrávať zápasy a v nich sa zoznamovať s futbalom. Rodičov prosíme, aby sa držali kódexu chovania (ak o ňom ešte náhodou nepočuli, nájdu ho na klubovej stránke). Je v ňom obsiahnuté všetko, čo by mali robiť v prospech správneho futbalového rastu svojich detí. Čo sa zápasu týka to znamená hlavne:

NEKOUČOVAŤ – t.j. nekričať deťom čo majú robiť !!                 

SLOVO „ROZHODCA“ NEPOUŽÍVAŤ – t.j. nekomentovať rozhodcu, brať ho ako informátora !!

Je tam aj mnoho ďalších užitočných rád. Pri ich dodržiavaní budú mať všetci vo Vajnoroch z futbalu lepší pocit a naši tréneri budú môcť pracovať v pokojnejšej a pozitívnejšej atmosfére.

V sobotu proti Zálesiu sme organizačne improvizovali, chýbali nám dvaja z troch prípravkárskych trénerov (Angelovič aj Kováč). V spolupráci s trénerom-nováčikom Peťom Mozolom (na fotke) museli vypomôcť aj ďalší (poďakovanie patrí hlavne Martinovi Cintavému a Danka Behulovej).

U9

Už len doladiť toto družstvo administratívne, aby mohli všetci oficiálne nastúpiť, nás stálo v týždni veľa energie. Hlavne Danku Behulovú. Registrovanie a rozdanie dresov nám zabralo dosť času. Ale podarilo sa a deti si mohli zahrať. Väčšina z najmladšieho tímu (ročník 2012 a mladší) nastúpila na svoj prvý súťažný zápas v živote. Výsledok je totálne nepodstatný. Porovnávať úplných začiatočníkov s družstvami, ktoré už hrávali v minulej sezóne pravidelne je hlúpe. V týchto kategóriách by preto nemali byť generované tabuľky. Ale, žiaľ, sú a my musíme rodičom stále pripomínať, že oveľa dôležitejšie ako tabuľka je postupné zlepšovanie sa detí a to, že chodia na tréningy s radosťou. A Peťo Mozola, ktorý oficiálne rozšíril našu skupinu trénerov, to veľmi dobre chápe. A to je najväčší odkaz sobotného súboja U9.

U10

Táto kategória je po minulom roku stabilizovaná. A ich viedol v zápase Peťo Mozola a bol to najvyrovnanejší súboj soboty. Práve v takých sa naplno ukáže, kto chápe filozofiu vajnorského klubu. Práve pri vyrovnaných zápasoch je totiž dôležité deťom pomôcť povzbudzovaním, a nie ich zbytočne stresovať nejakými pokrikmi z lavičky či tribúny. Kľúčová je osobnosť trénera. A kto na zápase bol, videl dve verzie. Nášho, ktorý s hráčmi komunikoval iba keď boli na lavičke, bol pokojný, nabádal ich k slušnej hre bez faulov. No a na druhej strane trénera hostí – fixovaného na konečný výsledok, pokynmi riadiaceho každý krok svojich zverencov na ihrisku, burcujúceho k tvrdej hre (deti nepoznajú rozdiel medzi tvrdou a často zákernou hrou) a neustále kritizujúceho rozhodcu. Ak ste boli na tom zápase, dajte si sami odpoveď na otázku, či ste sa mali z prostredia, ktoré vytvoril, dobrý pocit. A či chcete, aby sa Vaše dieťa v takom prostredí ocitlo každý tréning aj zápas. Ja som proti tomu a budem proti tomu bojovať, aj keď v mnohých obciach ako je Zálesie je to ľuďom jedno. Mne nie, a prosím Vás o pomoc pri tom, aby sme vytvorili deťom spoločne atmosféru, do ktorej sa budú radi vracať.

U11

Tretí zápas a tretia verzia z pohľadu nášho FK. Tentoraz mali Vajnoráci jasne navrch. Okrem krásnych gólov si dovolili v ťažkých situáciách nádherné kľučky, pekné prihrávky, netradičné riešenia a hlavne mali z futbalu radosť. V takýchto prípadoch treba zase deťom zdôrazňovať, že je stav STÁLE 0:0. Prečo? Aby boli v každej situácii sústredení, aby nič nepodcenili, aby vedeli hrať vždy naplno, aby chceli dať stále viac gólov a žiadny nedostať a aby v nich zostal rešpekt pred súperom. Aj na tomto budeme v klube trvať. V snahe zakoreniť u nás všetky tieto pravidlá nastálo ale potrebujeme pomoc rodičov.

 

Richard Fekete

Predseda FK Vajnory